Ciche ściany, spokojny sen – jak wyciszyć mieszkanie w bloku?
Czym jest komfort akustyczny?
Zanim pozna się sposoby na wyciszenie mieszkania w bloku, warto zaznajomić się z definicją komfortu akustycznego. Jest to stan, w którym poziom hałasu w danym miejscu nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, pracy czy odpoczynku, a także nie wpływa negatywnie na samopoczucie człowieka. Krótko mówiąc, odnosi się do ciszy w mieszkaniu.
Osiągnięcie komfortu akustycznego oznacza, że otoczenie zapewnia odpowiednią jakość i wysokość docierających dźwięków, niwelując niepożądane odgłosy. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których ludzie spędzają dużo czasu, czyli przede wszystkim domach i mieszkaniach, ale również biurach czy szkołach.
Elementy pozwalające osiągnąć komfort akustyczny to:
- ograniczenie hałasu docierającego z zewnątrz budynku;
- minimalizowanie odgłosów powstających wewnątrz mieszkania;
- zapobieganie występowaniu echa i pogłosu w pomieszczeniach.
Skuteczne sposoby na wyciszenie mieszkania w bloku
Konieczność wyciszenia mieszkania w bloku pojawia się z różnych powodów. Czasami są to uciążliwi sąsiedzi, niekiedy cienkie ściany, a jeszcze innym razem dość hałaśliwa okolica np. w centrum miasta. Oto kilka metod na to, jak poradzić sobie z problemem:
- panele akustyczne – montuje się je na ścianie w celu zniwelowania dźwięków przedostających się właśnie przez mury. Stają się jednocześnie elementem aranżacji, więc trzeba dobrać modele pasujące do stylu pomieszczenia. Jako alternatywę warto zastosować drewniane lamele z filcem. Ciekawym estetycznie rozwiązaniem są również tapety akustyczne;
- wygłuszenie sufitu – można zastosować specjalne pianki dźwiękochłonne lub zamontować tzw. podwieszany sufit. Pozwoli to zniwelować hałasy docierające z wyższych pięter bloku;
- mata wygłuszająca na drzwi – hałasy nierzadko dochodzą z klatki schodowej, dlatego warto zdecydować się na uszczelnienie drzwi wejściowych lub oklejenie ich specjalnymi, dźwiękochłonnymi elementami;
- uszczelnienie okien – w przypadku starych, nieszczelnych okien najlepiej zlecić fachowcom wymianę modeli na nowe, efektywniej izolujące mieszkanie od dźwięków z zewnątrz. Niekiedy sprawdza się także przymocowanie specjalnych uszczelek poprawiających komfort akustyczny;
- tłumienie hałasu w mieszkaniu – aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się niepożądanych dźwięków po nieruchomości, należy unikać pustych przestrzeni. Powinno się wdrożyć do wnętrza zasłony, dywany czy inne elementy pochłaniające dźwięki i chroniące przed powstawaniem echa.
Dzięki tym kilku metodom można stworzyć w mieszkaniu prawdziwą oazę ciszy i komfortu, w której błogi relaks jest na wyciągnięcie ręki. Wybór konkretnych działań zależy w dużej mierze od źródeł hałasu.
Dlaczego warto przeprowadzić izolację od hałasów?
Izolacja mieszkania od hałasów znacznie poprawia jakość życia i komfort codziennego funkcjonowania. Długotrwałe przebywanie w otoczeniu pełnym niepożądanych dźwięków może prowadzić do stresu i niepotrzebnego napięcia, a nawet problemów ze snem.
Brak szumu i innych drażniących źródeł hałasu sprawia, że w mieszkaniu można łatwo się zrelaksować. To ogromne udogodnienie także dla osób pracujących z domu, które potrzebują komfortu akustycznego przez cały czas. Nie muszą korzystać ze słuchawek czy zatyczek do uszu, by w spokoju realizować swoje obowiązki.
Czasami wystarczy łatwy montaż paneli akustycznych lub uszczelek, ale niekiedy trzeba wymienić okna czy ocieplić ściany wełną. Niezależnie od wartości inwestycji warto ją przeprowadzić dla własnego komfortu i przyjemniejszego, zdrowszego życia na co dzień.